7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne sayılı günler kala Türkiye Barolar Birliği (TBB) de seçim güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlıklarını tamamladı. Türkiye genelinde “Oy ve Ötesi”, Ankara özelinde de “Ankara’nın Oyları” ile birlikte hazırlıklarını yürüten TBB, 0312 988 16 70-76 (6 hat) numaralı telefonlara gelen ihbarlara gönüllü avukatlarla müdahale edecek.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG– Türkiye Barolar Birliği, seçim hukuku konusunda eğitim almış, gönüllü avukatlardan oluşan “Seçim Güvenliği Merkezi”ni kurdu. Türkiye genelinde Oy ve Ötesi, aynı zamanda Ankara özelinde de Ankara’nın Oyları ile birlikte hazırlıklarını yürüten Türkiye Barolar Birliği, 7 Haziran’da sandıkları yakın takibe alacak. Amaç, ülke çapında oy güvenliğini sağlamak.

TBB Seçim Güvenliği Merkezi’nde görev alacak avukatlar, gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak; oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek. Türkiye’nin her yerinden 0312 988 16 70-76 (6 hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek. Seçim Güvenliği Merkezi’nde, gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi’nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacak.

Hali hazırda 45 ilde örgütlenmesi tamamlayan Oy ve Ötesi’nin, Türkiye’de kullanılacak oyların yüzde 62’sini kontrol altında tutması bekleniyor. Merkezde görevli avukatlar sadece gelen çağrılara cevap vermekle de yetinmeyecek. Bu kapsamda, Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak; durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.