İstanbul Kadıköy’de arkadaşlarıyla birlikte kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken katledilen ÖDP üyesi ve öğretmen Bahadır Grammeşin’in öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. Buna göre Grammeşin’i öldüren çetenin lideri Erkan Çınar, müebbet hapis cezasıyla yargılanacak. Diğer çete üyelerinin ise 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

BirGün’den Can Uğur’un haberine göre; 9 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy’de kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken bir çetenin bıçaklı saldırısıyla katledilen Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi Öğretmen Bahadır Grammeşin cinayetine ve arkadaşlarının yaralanmasına ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. İstanbul Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Batı Yakası isimli mekânın sahibi Erkan Çınar’ın kasten öldürme, ruhsatsız silah bulundurma, kasten öldürmeye teşebbüs ve silah tehdit suçlarından müebbet hapsi istenirken, Cemal Diri, Mert Nikelay, Murat Topraktepe ve Yahya Burak Ataç’ın kasten öldürmeye yardım etme ve yaralama suçlarından 15 yıla kadar hapsi talep edildi. Diğer çete üyeleri Soner Açık, Oğuzhan Çiftçi, Serhat Ali Günay, Hasan Özcan ve Ercan Arslan ise yaralama, silahla tehdit ve delil yok etme suçlarından yargılanacak.

Soruşturma kapsamında Erkan Çınar, Murat Topraktepe, Yahya Burak Ataç ve Mert Nikelay tutuklu bulunurken, Cemal Diri ve diğer isimler tutuksuz yargılanacak. Duruşma tarihi ise ilerleyen günlerde belli olacak.

İddianamede şu ifadelere yer verildi:

“Şüpheli Erkan Çınar’ın kasten öldürme, diğer şüpheliler, Yahya Burak Ataç, Mert Nikelay, Murat Topraktepe ve Cemal Diri’nin suçun işlenmesi sırasında yardımda bulunarak suçun icrasını kolaylaştırmak suretiyle kasten öldürmeye yardım etme fiili işledikleri anlaşılmaktadır. Şüphelilerin bulundukları ve çalıştıkları bölgede esnaf ve çalışan oldukları, kendilerini bulundukları mahallede görevli addederek kendi anlayışlarına göre asayişi (!) sağlamak için harekete geçtikleri, olay sırasındaki eylem, söz ve davranış biçimlerinden anlaşılmaktadır. (…) Şüphelilerin müşteki-mağdur gruba karşı birlikte ve dayanışma halinde yukarıda açıklaması yapılan sevk maddelerine göre atılı bulunan suçları işledikleri tespit edilmiştir.”

Öte yandan Erol Özer ve Hayati Kırlak hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.baho