Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Hakları Merkezi tarafından bugün (30 Nisan 2015) yapılan çalıştayda, avukatların vergi sorunu masaya yatırdı.

SAVUNMAHAREKETİ.ORG-TBB Başkan Yardımcısı ve Avukat Hakları Merkezi’nden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olan Av. Başar Yaltı’nın başkanlığında gerçekleştirilen çalıştayda, avukatların vergi sorunları görüşüldü. TBB bünyesinde ilk kez bir Avukat Hakları Merkezi kurulduğunu aktaran Yaltı, çalışmalarını şöyle özetledi:

“Önce kendi yönergemizi yaptık, Yönetim Kurulu’ndan geçti. Daha sonra alt birimlere üye arkadaşlarımızı belirledik. Yaptığımız çalışmalar sırasında avukatların temel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla toplantılar düzenlemeye başladık. En son yaptığımız toplantıda iki konu öne çıktı. Bunlardan ilki; avukatların vergiyle ilgili sorunlarıydı. Çözüm yollarını tespit etmek amacıyla bu çalıştayı düzenlemeye karar verdik. Bugün burada KDV’den, stopaja, nelerin gider yazılabileceğinden nelerin yazılamayacağına kadar her konuyu tartışacağız” diye konuştu.

Çalıştay sonucunda; açılmış davaların takip edilmesine, mevzuatta yapılması gereken düzeltme ve düzenlemeler için çalışma yapılmasına, pratiğe dönük çalışmalara ağırlık verilmesine ve sorunlu alanların saptanarak çözüm için çaba gösterilmesine karar verildi.