Ankara adliyesi bir daha bölünüyor.

Ocak 2013 tarihinde; İcra Müdürlükleri ve İcra Mahkemeleri, Sebze Hali girişinde bulunan bir hangara taşındılar.

Ocak 2016 tarihinde; İş Mahkemeleri ve Ticaret Mahkemeleri Balgat Semtindeki, otelden bozma kiralık bir binaya taşındılar.

Ocak 2017’ye girmek üzereyken, bu sefer Asliye Hukuk Mahkemeleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri ve Tüketici mahkemeleri Dışkapı semtinde bulunan, öğrenci yurdundan bozma bir binaya taşınmak üzereler.

Ankara Adliyesinin bu denli bölünmesi, Ankara’da çalışan avukatların tepkisine neden oluyor. Ankara’da avukatlık genel olarak kişisel emekle sürdürülen bir meslektir.  Dolayısıyla her biri başka semte taşınan mahkemelerde iş yapmak, duruşmalara girmek pek çok avukat için neredeyse olanaksız hale gelmiş durumdadır. Kaldı ki açılan Ek Adliye Binalarının her biri, Ankara’nın farklı bir köşesine açılmıştır.. Bir adliye binasından diğerine gitmek, çok zahmetli bir hal almıştır. Oysa Sıhhiye Semti civarında, Ek Adliye binası olabilecek niteliğe sahip olan birçok kamu binası vardır.

Ankaralı avukatlar, tepkilerini dile getirmenin ve bu taşınmayı durdurmanın yollarını arıyorlar:

17.11.2016 tarihinde Facebook’ta “Ankara Adliyelerini Birleştirme İnisiyatifi” adıyla grup oluşturuldu. Bu grup üzerinden adliyenin parçalanmasını önlemek için neler yapılabileceği tartışılıyor. Bu grup, change.org sitesi üzerinden bir imza kampanyası düzenledi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu, 7 Aralık’ta tarihinde tüm avukatların çağrılı olduğu bir “Ortak Akıl Toplantısı” yaptı. Toplantı sonrasında bir imza kampanyası başlattı.

Barolar Birliği Başkanı ise Başbakan’la bir görüşme yaptı ve bu görüşmenin konu başlıklarından birisinin Ankara adliye binası sorunu olduğunu duyuruldu. Ancak bu bürokratik girişimlerden, hiçbir sonuç alınamamıştır.

Ankaralı avukatlar, TBB ve Ankara Barosu’nun resmi düzlemdeki girişimlerinden sonuç çıkmayacağını düşünüyorlar. Geçmişteki bu tür girişimlerden sonuç alınamadığını hatırlatıyorlar ve avukatların, meslek örgütlerinin öncülüğünde tepkisini eylemsel olarak ortaya koymasını talep ediyorlar.

15420777_10154760351856904_5976645687091789681_n

Facebookta oluşturulan “Ankara Adliyelerini Birleştirme İnisiyatifi (TIKLAYIN)” ilk adımı attı: 22.12.2016 tarihinde, Saat 12’de Sıhhiye Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapmak üzere tüm avukatlara çağrıda bulundu. Bu basın açıklamasına yoğun bir katılımın olması; bundan sonraki mücadelenin kaderini de olumlu yönde etkileyeceği değerlendirilmektedir.   Avukatların bu soruna ne kadar sahip çıktıklarını ortaya koyacak ve bu katılım daha sonra atılacak adımların da belirleyicisi olacaktır.

Avukatlar, 22.12.2016 tarihinde yapılacak olan basın açıklamasının; “öncelikle Ankara barosuna ve Barolar Birliğine bu hayati probleme daha aktif bir şekilde sahip çıkmaları konusunda çağrı niteliğinde olacağını ve ayrıca Adalet Bakanlığına ve Hükümete bu yanlış uygulamadan dönme konusunda uyarı niteliğinde olacağını” ifade ettiler.

Arabulucu & Av. Yusuf GÖZEL