Antalya’da ÇHD Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş ile 25 Avukat meslektaşımız hakkında FETÖ/PDY adı altında soruşturma başlatılmış ve gözaltı işlemi yapılmıştır. Avukatlara yönelik bu haksız uygulamayı protesto etmek amacıyla İzmir’de basın açıklaması yapmak isteyen 25 avukat meslektaşımız da gözaltına alınmıştır. Avukatlara yönelik hukuksuzluğun son halkasını oluşturan bu uygulamalar, yargının kurucu unsuru savunmanın etkisizleştirilmesini amaçlamaktadır ve kabul edilemez.

OHAL sürecinde kamu görevlileri başta olmak üzere, herhangi bir kanıta dayanmayan, ihbarcılık gibi çağdışı yöntemlerle işten uzaklaştırma ve atılmalar, gözaltı ve tutuklamalar kamu vicdanını yaralayan, hukuka saygıyı ortadan kaldıran bir hale dönüşmüştür. Yoğun ve kitlesel haksızlıkları gündeme getirmek, hukuki yardımda bulunmak ve yargı sürecinde adaletin sağlanmasına katkıda bulunmak görevi bulunan avukatların da baskı, tehdit ve göz altılarla sindirilmek istenmesi, bütün bir toplumun hak arayışına darbe vurmaktadır.

Avukat meslektaşlarımızın görevlerini serbestçe ve güvenli bir şekilde yapabilmelerinin sağlanması için gereken önlemler derhal alınmalıdır. Toplumun haksız uygulamalar karşısında savunmasız bırakılmasının önüne geçilmelidir.

Avukata dokunmak, adil yargılanmaya dokunmaktır,  adalet duygusunu yok etmektir.

Meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, savunmanın güvenliği sağlanmalıdır!

SAVUNMA HAREKETİ