Hazirana az kaldı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) nerede.. desem şarkı sözü gibi gelir. Onun için ciddi ciddi, gayet hukuki bir dille size bir şey anlatayım.

Kadına karşı şiddet nedeniyle çıkarılan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunumuz var. Şiddete uğrayan kadınların şiddet gördüğü kişiden korunması için çeşitli tedbirler alınır. Bunlardan biri de kadın sığınma evinde kadının koruma altına alınmasıdır. Bununla ilgili yönetmelik de çıkarılmıştır.

Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi Hakkında Yönetmelik’e göre; kadın konukevi; fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların, şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde kadınların varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarının da karşılanmak suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri ve kadın konukevi, sığınmaevi, kadın sığınağı, kadınevi, şefkatevi ve benzeri adlarla açılmış ya da açılacak yatılı sosyal hizmet kuruluşunu, ifade etmektedir.

Konukevlerinde kalan şiddete uğramış kadınların kimliklerinin gizli tutulması için kodlu kimlik kartı verilmektedir. Ancak kadınların seçmen kayıtlarında şiddete uğradıkları ikametgahları yer almaktadır. Seçme hakkını kullanmak isteyen koruma altındaki kadının bu hakkı sonlanmakta ve gizlilik ortadan kalkmaktadır. Şiddete uğramak istemeyen kadınlar ise gidip oy kullanmamakta, seçme hakkından mahrum kalmaktadır

Savunmahareketi.org sitesini kuran ve yönetenlerin hiç biri henüz dünyaya gelmemişken, 1961 de çıkarılan seçmen kütükleriyle ilgili 298 sayılı kanunun “Sandık alanı ve sandık çevresi” başlıklı 81.maddesi 2010’da yeniden düzenlenmiş ve oy kullanma hakkı bulunan ceza ve tutukevlerindeki seçmenlerin oy kullanabilmesi için buralara sandık konulması mümkün hale gelmiş. Şimdi YSK bu kanunda kadın konukevi yok diye buralara sandık koymuyor. Niye YSK 298’e bu kadar mı bağlısın? Kaç seçimdir bu kadınlar oy kullanamıyor biliyor musun? Kodlu kimlik bilgileriyle yap, kanunda bir engel mi var? Yoksa kadınlar, oynatmaya az kaldı diye şarkıya başlayacak ona göre.