Cerattepe’de Cengiz Holding’in yapmayı planladığı bakır madenine karşı Artvinlilerin açtığı dava sonucu mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi

Artvin’in Kafkasör yaylası Genya ve Cerattepe bölgesinde Mehmet Cengiz’e ait Eti Bakır İşletmeleri tarafından çıkarılmak istenen bakır madenine karşı Yeşil Artvin Derneği, siyasi partiler, meslek odalarıyla birlikte toplamda 281 kişi tarafından Rize İdare Mahkemesi’nde ÇED Olumlu Raporu’nun iptali istemiyle açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Artvinliler kararı kurdukları araç konvoyuyla kentte dolaşarak hem duyuruyor hem de kutluyor.

Yeşil Artvin Derneği’nden Neşe Karahan ise “Bu şirketlere karşı ikinci zafer, yaşamın zaferidir. Umarız mahkeme iptal kararı da verir, nöbet alanındaki kontrollerimizi sürdüreceğiz. Madenciler Artvin’i terkedene kadar yaşam mücadelemiz sürecek. 20 senedir süren mücadelemiz devam ediyor.” dedi. Avukat Bedrettin Kalın ise “Şimdilik içeriği bilmiyoruz ama çok mutluyuz” dedi.

Eti Bakır İşletmeleri geçen hafta alanda ağaç kesimi yapmak istemiş, kesim Artvinliler tarafından dördüncü kez durdurulmuştu. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ağaç kesim operasyonunda yaklaşık 700 ağaç Yırca’da olduğu gibi boşuna kesilecekti. Bu gelişme üzerine ise Artvinliler Cerattpe’de nöbet tutmaya başlamıştı.

Birgün, Sendika.Org

Kaynak: http://www.sendika.org/2014/11/artvin-maden-mucadelesinde-yasamin-zaferi/