Ankara Barosu, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği’ne Dair Halk Oylaması için sandık güvenliğine katkıda bulunmak adına Her Okula 1 Avukat Projesi başlattı. Barodan yapılan açıklamaya göre, halk oylaması günü Ankara’daki her seçim merkezinde bir avukat görevlendirilecek.

Projede görev almak isteyen avukatlar, “0312 416 72 30” numaralı telefondan ya da sandikguvenligi@ankarabarosu.org.tr internet adresinden kayıtlarını yaptırabilecek.

Proje kapsamında, önümüzdeki referandumda sağlıklı bir seçim süreci amacıyla avukatlara verilecek eğitimin ilki 18 Mart tarihinde gerçekleşti. 8 Nisan’da tekrarı yapılacak eğitimde avukatlara sandık kurulu üyeleri, müşahitler ve diğer seçim görevlilerinin görev tanımına ilişkin bilgilendirme yapılırken, öte yandan seçim günü uygulanması gereken prosedürler aktarıldı.

16 Nisan günü halk oylamasında seçim merkezlerinde baro tarafından görevlendirilen avukatlar, yaşanacak olası sorunlarda ise baro tarafından oluşturulacak Referandum Güvenliği Merkezi ile irtibata geçebilecek. Güvenli bir seçim için katılımın önem arz ettiği projede eğitim zorunlu tutulmazken, projeye farklı baro gruplarından tarafından da destek  verildi.

 

Daha önce 2 Nisan’da yapılacağı duyurulan eğitim ertelendi ve 8 Nisan Cumartesi günü saat 12.00’da Ankara Barosu Eğitim Merkezi (ABEM) de gerçekleşecek.