686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlere destek vermek için 10 Şubat 2017 Cuma günü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giden başta akademisyen ve öğrenciler olmak üzere tüm vatandaşlar polis şiddetine maruz kaldılar.

c4t3yo5w8aezlty

Polis, fakülteye girmek isteyenlere TOMA, biber gazı ve köpeklerle müdahale etti. Bazı öğretim görevlileri polis tarafından yumruklandı. Hocalar yerde sürüklendi; cübbeleri çiğnendi. Beşi akademisyen olmak üzere 11 kişi gözaltına alındı.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, nam-ı diğer Mülkiye’de yaşanan görüntüler, en hafif tabiriyle polis terörüdür.

Darbe fırsatçılığı yaparak cadı avı başlatan ve son KHK ile üniversitelerdeki muhalefeti katleden siyasi iktidar, Anayasal haklarını kullanarak onlara destek vermeye gelenlere bile tahammülü olmadığını polis marifetiyle göstermiştir.

Ankara Barosu olarak, Türkiye’nin en saygın yüksek öğretim kurumlarından biri olan Mülkiye’nin kapısında Türkiye’nin en saygın hocalarına uygulanan polis terörünü şiddetle kınıyoruz.

Unutulmamalıdır ki temel amacı evrensel düzeyde bilimsel bilgi üretmek ve yaymak olan üniversiteleri üniversite yapan şey, özgür düşüncedir. Bu da ancak özgürce düşünebilen ve düşündüklerini özgürce ifade edebilen akademisyenlerle mümkündür.

Siyasi iktidarı, geleceğimizin garantisi olan üniversitelerden elini çekmeye davet ediyor ve uyarıyoruz: Üniversiteler özgürleştirilmeli ve buna, ihraç edilen akademisyenlerin hakları iade edilerek başlanmalıdır.

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI

KAYNAK : TIKLAYIN…