Bu hafta sonu Ankara Barosunda seçimler yapılacak. İki yıldır başkanlığı yürüten Hakan Canduran dahil 7 adayın, başkanlık için yarışacağı genel Kurulda, AKP’nin kıdemli Bakan ve yöneticilerinden Mehmet Ali Şahin’in oğlu, Cem Şahin’de, Meslekte Birlik adı altında seçimlere katılacak sağ kesimin yoğunlukla yer aldığı grubun adayı. Mesleğe dair sorunların, hukukun yürütme karşısında düştüğü güçsüzlüğün ağırlıklı olarak gündeme geldiği seçimde, bir grup, geçmişleriyle ve bu güne kadar yaptıklarıyla farklı bir görüntü çiziyor.
Farklılıkları, Ankara ve ülkede, idarenin (belediyeler, merkezi idare)almış olduğu kararlar sonucu ortaya çıkan hukuka aykırı icraatlara ilişkin verilen hukuk mücadelelerinde aktif olarak yer almış kişilerin gurup içerisindeki yoğunluğu.
Savunma Hareketi ismini taşıyan gurubun Başkan adayı Gökçe Bolat, Mimarlar Odası’nın Avukatı olarak, Melih Gökçek’in, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate almayan, ben yaptım olducu yönetim anlayışının, Ankara’nın Cumhuriyetle özdeşleşmiş kimliğini yok etmeye yönelik eylemlerinin hukuken karşısında olmuş bir kişi. Atatürk Orman Çiftliğinin, bizzat Atatürk’ün mirasıyla belirlenmiş kimliğinin ortadan kaldırılmasına ilişkin alınan kararlara yaptığı hukuki karşı çıkışlar ve çoğu hukuk çiğnenerek uygulanmasa da, bu noktada kazandığı hukuki başarılarla tanınıyor.
“Bizler ülkemizin yangın yerine dönen her metrekaresini dert eden avukatlarız. Antidemokratik, baskıcı uygulamaları; hiçe sayılan yargı kararlarını, bağımlı hale gelen yargıyı, mesleğin saygınlığının yitirildiği, meslektaşın meslektaşa yaklaşımının acımasızlaştığı bu düzeni, yargının kurucu unsuru olan savunmanın, yürütme gücüne yedeklenmesini ve itibar kaybına uğratılmasını dert ediyoruz, amacımız savunmayı büyütmek” diyerek açıklıyor grup olarak ortaya çıkma gerekçelerini. Adliyelerdeki fiziki yetersizlikleri, savunma görevi yapan avukatların gerek adliyede, gerekse müvekkilleriyle görüşmelerini yaparken karşılaştıkları, savunma erkini iddia makamı karşısında güçsüz bırakan uygulamalardan şikayet ediyor, çözüm için karalı olacaklarını vurguluyor.
Aday sayısının çokluğu, hafta sonu yapılacak seçimlerin oldukça çekişmeli geçeceğini gösteriyor. Dileğimiz, son yıllarda ciddi şekilde yıpranan yargı erkinin yeniden adaletin aracı olmasına katkı yapacak, savunmayı neredeyse gereksiz gören hukuk anlayışının sonlanmasına katkı sağlayacak, Gökçe’nin de ifade ettiği gibi savunmayı güçlendirerek, yargının saygınlığını, güvenilirliğini, insan haklarının kurumsallaşmasına katkı sağlayacak bir sonucun çıkması.

 

(halkindostlari.com, 15.10.2016)

KAYNAK: halkindostlari.com (TIKLAYIN)