Ankara Barosu Başkanlığı, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak Anayasa Referandumu için Seçim Güvenliği Kriz ve Koordinasyon Merkezi kurdu.

Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde (ABEM) oluşturulan Merkez’de, seçim hukuku alanında uzman avukatlar görev yapacak. Vatandaşlar, referandum günü söz konusu Merkez’e 312 416 72 00 – 01- 03 – 04 – 05 – 06 numaralı telefondan ulaşabilecekler.

Merkez’de görevli avukatlar, referandum sürecini yakından takip edecek ve vatandaşların referandumla ilgili tüm sorularına anında yanıt verecekler.

Seçim Güvenliği Kriz ve Koordinasyon Merkezi, Ankara Barosu’nun Anayasa Referandumu için özel olarak geliştirdiği Her Okula Bir Avukat Projesi’nde görev alacak avukatlarla koordineli çalışacak.

Ankara Barosu’nun seçim hukuku ve güvenliği eğitimi verdiği yaklaşık bin avukat, referandum günü Başkent’teki sandık bölgelerinde görevlendirilecek.

Avukatlar, oy verme ve oy sayma işlemleri tamamen bitene kadar görevli oldukları okullardan ayrılmayacaklar. Oy verme ve sayma işlemlerinin hukuka uygun yapılıp yapılmadığını gözlemleyecekler.

Hukuki olmayan, referandum ve sandık güvenliğini ihlal eden herhangi bir durumla karşılaştıklarında Seçim Güvenliği Kriz ve Koordinasyon Merkezi’yle irtibata geçecekler. Sandık bölgelerinde yaşanacak her ihlali tutanak altına alıp ilgili makamlara ulaştıracaklar.

Seçim Güvenliği Kriz ve Koordinasyon Merkezi’nde görevli avukatlar ise vatandaşlardan gelecek her ihbarı, titizlikle değerlendirecekler. İhbarlar ilgili sandık bölgesinde görevli avukatlara yönlendirilerek ya da merkezden yeni görevlendirme yapılarak yaşanan olumsuzluklara anında müdahale edilecek.

KAYNAK : ANKARA BAROSU (TIKLAYIN)