Yıl 1989. İstanbul’da Öğrenci Dernekleri Platformunun toplantısında Divan Başkanı seçildim ve toplantıyı yönettim. Bu toplantıda, Eğitim Kurultayı yapılmasına karar verildi ve organizasyon Ankara Hukuk Fakültesi Öğrenci Derneği’ne verildi. Harcamalar için her derneğe düşen katkı payı da banka hesabıma gönderilecekti.

Ertesi gün Tercüman Gazetesi “Nurten Çağlar Dev-Genç Başkanlığına seçildi” manşetiyle hesap numaramı yayınladı. Demokratik hak mücadelesini yalan haber ve manipülasyonlarla bastırmak bilinen bir yöntemdi.   

Bu haber üzerine Derneğimizin avukatı, hocamız Yahya Zabunoğlu’nun yolunu tuttum. Yalan haber için tazminat davası açalım diyecektim. Ancak, yolum Kolej’de polis tarafından kesilerek doğru Emniyete götürüldüm ve 8 gün gözaltında kaldım. Ama gözaltı süresince bana Dev-Genç başkanıymışım gibi davranmadılar, böyle bir soru da sormadılar!.

Dışarı çıkınca doğru Yahya Hocama gittim. Beni süzgün görünce, “Çok eziyet ettiler mi kızım, istersen doktora götüreyim” diye sordu. Bu soru, Yahya Hoca ile aramızda özel bir bağ kurdu. Bu özel bağın olağanüstü moral ve insana direnme gücü verdiğini o gün orada gördüm. Beraber çalıştıkları –erken kaybettiğimiz-  Cevat Balta’yı kastederek “O da çok girip çıktı, şimdi çok iyi avukat” dedi.

Eğitim Kurultayı’nı Valilik yasaklayınca kurultayın yapılamayacağını duyurmak için Av.Cevat Balta ile birlikte Gölbaşı Sineması’nın önüne gittik. Ne yazık ki yeni aldığı arabası polislerce çizildi.

Yahya Zabunoğlu, zor zamanlarda gençliğe inanmış, Hukuk Fakültesi Öğrenci Derneğinin kuruluş sürecinde yardımcı olmuştu. Gençliğe inanan hocamızı hep sevdik ve yaşadığımız sürece de onun katkısını dile getireceğiz.

Hocamız en son yine bizi kırmadı, Baro seçimlerinde Savunma Hareketi’nin listesinde seve seve yer aldı. Sitemize yazı yazmaya da söz verdi ama sağlığı elvermedi.

Koca bir hayat, her deminde üretkenlik ve eser var. Güle güle Hocam!

22.03.2018
AV. NURTEN ÇAĞLAR YAKIŞ

[su_button target=”blank” style=”flat” background=”#0a0808″ color=”#ffffff” size=”4″ radius=”0″ text_shadow=”2px 2px 0px #000000″]ACI KAYBIMIZ PROF. DR. AV. YAHYA KAZIM ZABUNOĞLU, 23.03.2018 TARİHİNDE MALTEPE CAMİNDE KILINACAK ÖĞLE NAMAZINI MÜTEAKİP DEFNEDİLECEKTİR.  [/su_button]