Anayasa Mahkemesi DSP, BBP ve Saadet Partisi’nin genel seçime girecek siyasi partilere getirilen yüzde 10 barajın kaldırılması için yaptığı başvuruyu reddetti. Bir yasama işlemi aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapıldığına yer verilen kararda, “konu bakımından yetkisizlik” kararı verildi.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Anayasa Mahkemesi’nin Resmi Gazete’de bugün (5 Mart 2015) yer alan kararında, genel seçimlerde partilere milletvekili çıkarabilmeleri için ülke genelinde yüzde 10’luk barajı geçme zorunluluğu getiren düzenlemenin kaldırılması için yapılan başvurunun reddedildiği bildirildi.

Başvuranların 2839 sayılı Kanun’un 33. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Genel seçimlerde ülke genelinde, ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde, geçerli oyların % 10’unu geçmeyen partiler milletvekili çıkaramazlar” şeklindeki hükmün Anayasa’ya aykırı olduğunu ve iptali gerektiğini ileri sürdüklerine yer verilen kararda, şöyle denildi:

“Bireysel başvuru yoluyla doğrudan yasama işlemine değil ancak yasama işleminin uygulanması mahiyetindeki işlem, eylem ve ihmallere karşı başvuru yapılabilecektir. Diğer bir deyişle bir yasama işleminin doğrudan ve soyut olarak Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvuru yapılamaz.”

Bir yasama işlemi aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapıldığına yer verilen karada, “başvuruların diğer kabul edilebilirlik şartları yönünden incelenmeksizin ‘konu bakımından yetkisizlik’ nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir” denildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın tam metni aşağıdaki dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

[wpdm_package id=’1248′]