Anayasa Mahkemesi, TBMM’den torba kanunla geçirilen “denizyolu yapan araçların seyrüsefer hallerinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerinden muaf tutulurlar” hükmünü iptal etti.

Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’ın haberine göre; AYM iptal kararında “deniz adamlarının yaşamı, armatörlerin rekabet gücüne feda edilemez” dedi. Kararda şöyle denildi:

“Deniz adamlarının yaşamını ve sağlığını doğrudan etkileyen iş güvenliği ve işçi sağlığı tedbirlerinin alınmasının, maliyetlerin azaltılması ve armatörlerin rekabet gücünün artırılmasına feda edilmesi Anayasa’da güvenceye bağlanan yaşam hakkını ihlal etmektedir” denildi.

Vatandaş, Tazminat Talep Edebilecek

Anayasa Mahkemesi, bugün Resmi gazete’de yayınlanan bir başka kararıyla da, evinin altından metro ya da üzerinden köprü geçen vatandaşın, “taşınmazın değerinin düşmesi” gerekçesiyle”, tazminat istemesinin önünü açtı. CHP, torba kanun içinde yer alan, Kamulaştırma Kanunu’nun 4. maddesine yapılan ekle, vatandaşın taşınmaz altına ya da üstüne metro, teleferik ya da köprü yapılması halinde, tazminat isteyemeyeceğine ilişkin hükmün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi de bugün yayınlanan kararıyla, vatandaşın altına ya da üstüne yapılan köprü, metro ya da teleferik gibi ulaşım araçları nedeniyle, malının değerinin düşmesi halinde, idareden “tazminat talep edebileceğine” hükmetti.

CHP’nin başvurusu üzerine AYM, Kamulaştırma Kanunu’nun 4.maddesine yapılan ilgili eki iptal etti.