Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi sonrası “Arkadaşları dövmüş olabilir” diyen Vali Güngör Azim Tuna hakkında “Katil vali hesap verecek” şeklinde slogan attıkları için “hakaret” iddiasıyla yargılanan gençler hakim karşısına çıktı.

RADİKAL’den İSMAİL SAYMAZ’ın haberine göre; Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada sanıkların ifadesi alındı. Güven Atbakan, Osmangazi Üniversitesi’nde okuduğunu, Ali İsmail Korkmaz’ın arkadaşı olduğunu belirterek “Eskişehir Valisi’nin seminere geleceğini öğrenmiştim. Kendisine birtakım sorular sormak istiyordum. Ancak özel güvenlik görevlileri engel oldular. İçeri giremedim, sorularımı soramadım” dedi.

İçeriye alınmadığı için kapıda beklediğini anlatan Atbakan, şöyle devam etti: “Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünden sonra ‘Arkadaşları dövmüştür’ dediği ve Radikal muhabiri İsmail Saymaz’a hakaret ettiği için Vali Güngör Azim Tuna hakkında “Katil vali hesap verecek” diye slogan attım. Korkmaz’ı öldüren kişileri koruduğu için ‘Vali hukuk karşısında hesap verecek’ anlamında bu cümleyi kullandım. Hakaret kastı gütmemiştim.”

Onur Keşt de Vali Tuna’nın yaptığı açıklama ile yargıya müdahale ettiğini savunarak, “Yaptıkları katilleri korumakla eş anlamlıdır. Bu durumu protesto etmek için toplanmıştık” dedi. Özge Uyanık ise Vali Tuna’nın “Korkmaz’ı arkadaşları öldürmüştür” ifadesine kabul etmediği için protestoya katıldığını vurguladı.

Bir sonraki duruşma 14 Mayıs’a bırakıldı.

 Vali Güngör Azim Tuna’nın skandal sözleri o dönem CNN  Türk ekranlarına böyle yansımış, bu sözlerden sonra Eskişehir’de protesto gösterileri yapılmıştı:  

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=Kmcc2lT_q20[/embedyt]