Türkiye Barolar Birliği, 31 Mart 2015 tarihinde Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan rehin alma olayının ardından avukatların aramasına ilişkin başlatılan uygulamalara bugün (3 Mart 2015) yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Konunun avukatlara ilgisi olmamasına rağmen olayın ardından avukatların hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada,  “Son derece manidar bu algı operasyonun amacının, vatandaşlarımızı avukat güvencesinden mahrum bırakmak olduğunu görüyoruz” denildi.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG – “Adliyelerdeki güvenlik açığının sebebi olarak avukatlar gösterilemez; avukatlara potansiyel suçlu muamelesi yapılamaz” vurgusuna yer verilen açıklamada, adliyelerin avukatların da iş yeri olduğu ve güvenliğin sağlanmasını avukatlarında talebi olduğu kaydedildi.

Avukatların, hâkim ve savcılarla birlikte yargının kurucu unsurları olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:

Bu itibarla adliyelere girişte hâkim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa, avukatlar bunların dışında hiçbir işleme tabi tutulamaz. Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek sırrına zarar veren, baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz.

Adliyelerin güvenlik zaafı, akıl ve hukuk dışı dayatmalarla değil, baro başkanları, başsavcılar ve adalet komisyonu başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşacak ortak akılla çözülebilir. Türkiye Barolar Birliği de bu konuda HSYK ve Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaktır.”