ahmet şahbazGezi Direnişi sırasında öldürülen Ethem Sarısülük’ün katili polis Şahbaz’ın tahliyesine tepki gösteren davanın avukatı Kazım Bayraktar, “Karar polise bir teşvik primidir” dedi.

Ethem Sarısülük davasında katili Ahmet Şahbaz’ın önce davası can güvenliği gerekçesiyle Aksaray’a kaçırıldı, ardından da kendisi tahliye edildi. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tahliye kararına Sarısülük Ailesi ve avukatları tepki gösterdi.

‘DURUŞMADAN HABERİMİZ YOK’
Tahliye kararının ardından BirGün’e konuşan davanın avukatlarından Kazım Bayraktar, kararın usule uygun olmadığını belirterek, mahkemenin böyle bir karar vermeye yetkisi olmadığının altını çizdi. Av. Bayraktar kararı, “Yargıtay, davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakline karar verdi. Artık yetkis

“AK SARAY’A KATİL LAZIM”
Karara itiraz edeceklerini ancak itirazdan çok fazla bir beklentilerinin olmadığını söyleyen Av. Bayraktar, “Hukukun altüst edildiği şu süreçte polislere bir mesaj vermek için alelacele bu karar alındı. Bu karar polise bir teşvik primidir. Polislere ‘eliniz rahat olsun istediğiniz gibi halka karşı şiddet uygulayabilirsiniz, rahatça cinayet işleyin’ mesajını veriyorlar. Çatışmaların arttığı ortamda polisler yeni cinayetler işlemekten kaçınmasınlar diye polis Ahmet Şahbaz serbest bırakılmıştır” dedi.

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ise Twitter hesabından; “Ak Saray’a, Ak Parti’ye ve Tayyip’e daha fazla katil lazım olduğundan kardeşimizin katili serbest bırakılmıştır. Emri veren aramızdaydı şimdi de tetiği çeken! Rahatça tutuklasınlar artık bizi. Korkmuyoruz! Kaçmıyoruz!” ifadeleriyle paylaşımlarda bulundu.

Kaynak/BirGün