Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis’in Temmuz’da tatile girecek olması nedeniyle AKP’nin ‘başkanlık sistemi’ni önermesi beklenen yeni anayasa teklifinin yetişemeyecek gibi göründüğünü söyledi. Son dönemde yapılan anketlerde başkanlık sisteminin referandumdan geçemeyeceğini gösterdiğini belirtilirken,  AKP’nin yaz döneminde “başkanlık” propagandasıyla tabanını ikna etmeyeceği çalışacağı yorumları yapılıyor.

AKP, başkanlık sistemini de içeren yeni anayasa teklifinin bu ay içinde Meclis’e sevk edebileceğini duyurmuştu. “Başkanlık sisteminin yılmaz savunucusu” olmasıyla bilinen Binali Yıldırım’ın başbakanlık koltuğuna oturmasıyla da sürecin hızlanacağı tahmin ediliyordu. Başbakan Binalı Yıldırım, daha bu sabah il başkanlarıyla yaptığı konuşmada da, halkın seçtiği bir cumhurbaşkanının ‘kenara çekilmesinin’ söz konusu olamayacağını belirterek, “Cumhurbaşkanının fiili olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Yeni anayasayla sistemin yolunu açma zamanıdır” demişti.

Ancak beklenen teklifin bu yasama dönemine yetişmeyeceğinin sinyalini veren Bozdağ, “Bu anayasa içinde milletin beklentisine cevap verecek düzenlemeler olacak, başkanlık sistemini esas alacak. Yeni anayasa çalışmalarının takvimi ve seyrini önümüzdeki günlerde başbakan kamuoyu ile paylaşacak. Meclis Temmuz’da tatile girecek, çok yakın bir tarih. Yeni anayasa teklifi bu tarihe yetişmez gibi görünüyor” diye konuştu.

AKP’nin bir anayasa değişikliğini referanduma taşıyabilmesi için Meclis’te 14 sandalyeye daha ihtiyacı bulunuyor. Ancak anket sonuçları başkanlık sisteminin referandumla kabulünün de zor olduğuna işaret ederken, AKP’nin uzayan süreçte başkanlığın kamuoyuna anlatılması ve benimsetilmesi için zaman kazanmayı amaçladığını akıllara getiriyor.