Uluslararası Af Örgütü, “cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle tutuklanan Onur Kılıç için acil eylem çağrından bulundu. Konuya ilişkin ceza maddesinden yargılama için Adalet Bakanı’nın izni gerektiğini kaydeden örgüt, bu madde çerçevesindeki tüm kovuşturmaların düşürülmesi ve maddenin yürürlükten kaldırılması çağrısında bulundu.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Onur Kılıç’ın okullardaki zorunlu dini eğitim derslerine karşı bir eyleme katıldığı ve eylem sırasında “Hırsız Katil Erdoğan” sloganı attığı iddiasıyla 12 Şubat’ta gözaltına alındığı ve 13 Şubat’ta tutuklandığını kaydeden Af Örgütü, Kılıç’ın dört yıla kadar hapisle cezasıyla karşıya olduğunu vurguladı. Uluslararası Af Örgütü, kovuşturmanın Türkiye’nin taraf olduğu Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi’ne aykırı olduğunu vurgulayarak, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dikkat çekti.

Kılıç’ın Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi kapsamında yargılandığını hatırlatan Uluslararası Af Örgütü, bu madde çerçevesindeki tüm kovuşturmaların düşürülmesi ve maddenin yürürlükten kaldırılması çağrısında bulundu.

Onur Kılıç’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulununan Af Örgütü,  Adalet Bakanı’ndan Onur Kılıç’ın kovuşturmasına yetkisini kullanarak, onay vermemesi talep edildi. Bireylerin fikirlerini barışçıl bir şekilde ifade edebilmesi için bu madde kapsamındaki tüm  tüm tutuklamaların ve kovuşturmaların sona erdirilmesi gerektiğine dikkat çeken Uluslararası Af Örgütü, yurttaşlara aşağıda metni yer alan dilekçeyi elektronik ortamda imzalayarak, kampanyaya katılma çağrısında bulundu:

“Sayın Adalet Bakanı ve Cumhuriyet Savcısı,

12 Şubat’ta gözaltına alınan ve 13 Şubat’ta tutuklu yargılanmasına karar verilen aktivist Onur Kılıç’ın, ‘cumhurbaşkanına hakaret’i dört yıla kadar hapisle cezalandıran Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesi uyarınca kovuşturmayla karşı karşıya olmasından endişe duyuyorum.

Uluslararası Af Örgütü, 299. Madde altındaki kovuşturmaların, Türkiye’nin de taraf olduğu Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi tarafından koruma altına alınan ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğine inanmaktadır. Uluslararası Af Örgütü, bu madde çerçevesindeki tüm kovuşturmaların düşürülmesi ve maddenin yürürlükten kaldırılması çağrısında bulundu.

Sizi Onur Kılıç’ı derhal ve koşulsuz serbest bırakmaya çağırıyor ve sizden Onur Kılıç’ın kovuşturmasına onay vermemenizi talep ediyorum. Bireylerin fikirlerini barışçıl bir şekilde ifade edebilmesi için 299. Madde altındaki tüm tutuklamalar ve kovuşturmalar sona erdirilmelidir.”

 Kampanyaya aşağıdaki bağlantıdan katılabilirsiniz:

http://acileylem.org.tr/eylem-detay.php?q=215#sthash.qiJvm7BX.dpuf