Uluslararası Af Örgütü, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Onur Kılıç’ın tahliyesi için yaptığı kampanyayı uzattığını duyurdu. Tahliye edilen Kılıç’ın dört yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken Uluslararası Af Örgütü, benzer tüm kovuşturmaların düşürülmesini ve maddenin yasadan çıkarılması çağrısı yaptı.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG- “Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Boykot” kampanyası öncesi İzmir’de gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Onur Kılıç için 500 avukat vekaletnamesiyle yapılan başvuru sonunda tahliye edilmişti. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Parti Meclisi ve Haziran Hareketi İzmir Yürütüme Kurulu Üyesi olan Onur Kılıç, Cumhurbaşkanı’na Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla tutuklanmış ve 2 hafta kadar süre cezaevinde kalmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, Onur Kılıç için hazırlanan iddianame sonrası yaptığı açıklamada, suçlu bulunması durumunda Kılıç’ın dört yıla kadar hapis cezası alabileceğini kaydetti. İddianamede, Onur Kılıç’ın tutuklandığı gün attığı tweetler de Cumhurbaşkanı’na ‘hakaret etmek’ suçuna delil olarak gösterildiğini kaydedildiği açıklamada, söz konusu tweetlere şöyle yer verildi:

“11 Ocak’ta İzmir’de düzenlediğimiz eylemde attığım ‘Hırsız-Katil Erdoğan’ sloganı nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alındım.”

“Şu anda Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülüyorum, daha sonra savcı ifademi alacakmış. Yeri gelmişken tekrarlayayım. Hırsız-Katil Erdoğan.”

Kılıç’ın Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesinden yargılandığına yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

“Uluslararası Af Örgütü, TCK’nin 299. Maddesi altında yürütülen kovuşturmanın Türkiye’nin tarafı olduğu ve ifade özgürlüğünü koruyan Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 19. Maddesini ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 10. Maddesini ihlal ettiğine inanmaktadır. Uluslararası Af Örgütü, yetkilileri bu madde altında yürütülen bütün kovuşturmaları düşürmeye ve bu maddeyi yasadan çıkartmaya çağırmaktadır.

Savcıyı Onur Kılıç hakkındaki davayı düşürmeye, yetkilileri düşüncelerini barışçıl yollarla ifade eden kişileri TCK’nin 299. Maddesi altında gözaltına almaya ve haklarında soruşturma açmaya son vermeye çağırıyoruz.”

 

Söz konusu kampanya ilişkin daha ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
http://www.acileylem.org.tr/eylem-detay.php?q=215