İzmir’de Onur Kılıç’a destek veren avukatlara “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” suçundan soruşturma açıldı. Soruşturmaya, Adliye önünde basın açıklaması yapılmasının yasaklandığı gerekçe gösterildi.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-İzmir’de, Birleşik Haziran Hareketi üyelerinden Onur Kılıç’a adliye önünde açıklama yaparak destek veren 100 avukata soruşturma açıldığı öğrenildi.

“Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Boykot” kampanyası öncesi İzmir’de gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Onur Kılıç için 500 avukat vekaletnamesiyle yapılan başvuru sonunda tahliye edilmişti. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Parti Meclisi ve Haziran Hareketi İzmir Yürütüme Kurulu Üyesi olan Onur Kılıç, Cumhurbaşkanı’na Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla tutuklanmış ve 2 hafta kadar süre cezaevinde kalmıştı.

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, İzmir Adliyesi içinde stant açarak Kılıç için gönüllü avukatlardan vekaletname toplamış, 500 avukatın vekalet ile tahliye başvurusu yapılmasını sağlamıştı. Kampanya sırasında Adliye önünde basın açıklaması da gerçekleştirilmişti. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla geçen ay İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yapılmasının yasaklandığı gerekçesiyle bu basın açıklamasına katılan 100 avukata soruşturma açıldığı bildirildi. Basın açıklaması yapan avukatlar için, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” suçundan Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma açıldığı öğrenildi.