Ankara’da mahkemeler farklı binalara taşınmaya devam ederken, Adalet Bakanlığı’nın tek bir adliye binası yapımı konusunda henüz bir çalışmasının bulunmadığı ortaya çıktı.

Savunma Hareketinde yer alan avukatlardan Avukat Zuhal Sirkecioğlu Dönmez, Adalet Bakanlığı’na bir yazı ile başvurarak, Ankara’da adliye binalarının parçalı olması nedeniyle avukatların yaşadığı sorunları dile getirmiş ve mahkemelerin birleştirilmesi amacıyla tek bir adliye binası yapımına ilişkin Bakanlığın bir kararının olup olmadığını sormuştu.

 

Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığı’nca 30 Ekim 2017 tarihinde Av. Zuhal Sirkecioğlu Dönmez’e gönderilen yanıtta, “İlgi yazı ile Başkanlığımızı ilgilendiren Ankara Adalet Sarayı, 2017 yılı yatırımında yer almakta olup çalışmalar devam etmektedir” bilgisi verildi. Bu bilginin yetersizliği nedeniyle Av. Zuhal Sirkecioğlu Dönmez, Adalet Bakanlığı’na ikinci kez başvurarak, konuya açıklık getirilmesini istedi.

İkinci başvuruya Bakanlık tarafından 16 Kasım 2017 tarihinde verile yanıt ise şu şekilde oldu:

“Bakanlığımızın yatırım programında yer alan Ankara Adalet Sarayı için baş da Ankara Büyükşehir Belediyesine ait (Halin bulunduğu yer) alan üzerinde çalışmalar devam etmekte birlikte, yine Ankara merkezli alternatif arsa araştırma inceleme çalışmaları devam etmektedir.”

Sıhhiyede bulunan Ankara Adalet Sarayı’nın yetersiz kaldığı gerekçesiyle, binada faaliyet gösteren mahkemeler geçici binalara taşındı. Her biri farklı semtte bulunan geçici adliye binalarına erişim sorunları ile binaların adalet hizmeti verilmesi için uygun olmaması nedeniyle, adliyede görev yapan hakim, savcı, avukat ve adalet personeli ile vatandaşlar tarafından yoğun eleştiri ve protesto konusu yapılıyor.

Adalet Bakanlığı’nın 16 Kasım 2017 tarihli yazısıyla, Ankara Adliye Binası için henüz yer tespitinin dahi yapılamadığı, Bakanlığın uygun arsa aradığı öğrenilmiş oldu. 25.11.2017

SAVUNMA HAREKETİ