Erdal Merdol’u kaybettik. 1974 yeni avukat olmuş, Ankara Barosu Kongresine katılan, solcuların, sosyalistlerin oluşturduğu İlerici Avukatlar Grubunu destekliyorduk. Grubun listesinde yönetim kurulu adayları arasında Erdal Merdol’da vardı. Gurup adına konuşma yaparken izlemiş, arı ve duru Türkçeyle yaptığı konuşmasını ilgiyle izlemiştim.

Erdal Merdol’la yakınlaşmamız 1992 Ankara Barosu seçimlerinde oldu. Erdal Merdol’un oluşturduğu Kadrocu Avukatlar Grubu ile Çağdaş Avukatlar Grubu ittifak kurmuş, Erdal Merdol Çağdaş Avukatlar Grubu listesinden baro başkan adayı olmuştu, başkanlık aday beklentileri olan bazılarının karşı çıkışları vardı, buda doğal olarak çağdaş içinde sıkıntı yarattı.

Çağdaşın büyük çoğunluğu “Grubumuzun adayı olduğuna göre desteklenmesi gerekir” düşüncesi ile elinden geleni yaptı, çağdaş listesinden yalnızca Erdal Merdol seçildi, yönetim organları ve delegasyon Demokratik Sol Avukatlar Grubundan oldu.

Kongre sırasındaki çalışmamız nedeniyle aramızda bir güven ilişkisi doğdu. Bu ilişki Sivas Davası sırasında daha da gelişti. Türkiye Barolar Birliğinin oluşturduğu Sivas Davasını izleme kurulunun Ankara Barosu başkanı olarak başkanlığını yürüttü. Başkanlıktan ayrıldıktan sonrada bunu sürdürdü. Birlikte birçok çalışmaya imza attık. Sivas Davası kitabını Erdal Merdol, Mehdi Bektaş, Ali Sarıgül olarak derledik, TBB bastı. Ankara Barosu İnsan Hakları Kurulu’nu oluşturduk, uzun süre başkanlığını yaptı. Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda birlikte çalıştık.

Erdal Merdol, mesleğin saygınlığının korunmasında, halk yararına sol değerlere sahip çıkılmasında büyük katkılar sundu, özverili çalışmalar yaptı.

Böyle bir değeri, beklemediğimiz bir anda, genç denilecek bir yaşta ne yazık ki kaybettik.

Emeği, yüreği büyük insanımızı sonsuzluğa, ışıklar içinde yatsın diyerek saygıyla uğurluyor, rahat uyu diyoruz.

20.01.2018
Av. Mehdi Bektaş