Türkiye Barolar Birliği, “çocukların 6 yaşında evlenebileceğine” dair açıklamalar yapan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulundu.

SAVUNMA HAREKETİ ORG-Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, katıldığı bir televizyon programda, şöyle konuşmuştu:

“Evlilikle ilgili şeriatımız İslam’ın yaş haddi yoktur. Bu ne demek? Buluğ çağından önce de bir çocuk evlenebilir. Çocuklar arası nikah da yapılabilir. Büyük küçük nikahı da yapılabilir. Mesela 7 yaşında bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkek veya 7 yaşında erkek, 25 yaşında bir kız evlenebilirler mi? Nikahlanabilirler mi diyelim. Nikah evlilikten daha hassas bir ifade. Evet nikahlanmalarında sakınca yoktur. Bütün mezheplere göre, Kuran’a iman eden bütün Müslümanlara göre, Kuran’a iman kelimesini açacağız biraz sonra evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında, 78 yaşında yaşıyorsa 135 yaşında bir insan evlenmeye adaydır. Ne küçük yaşta olduğu için ne büyük yaşta olduğu için nikaha engel yoktur.”

Türkiye Barolar Birliği, konuya ilişkin açıklamasında, Türk Medeni Kanunu’nun 124. maddesine göre, 16 yaşından küçük bir çocuğun evlendirilmesi mümkün olmadığına dikkat çekerek, Türk Medeni Kanun’un 11. maddesine göre; erginlik on sekiz yaşın dolmasıyla başladığını vurguladı. Açıklamada şöyle denildi:

“Fiilin psikolojik ve hukuki açıdan anlam ve sonuçlarını kavrayamayacak yaşta çocukların evlendirilmek suretiyle birlikteliğe yönlendirilmelerine ilişkin bahsi geçen açıklamalar Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinde tanımlanan çocukların cinsel istismarı suçunun gerçekleşmesini teşvik niteliğindedir.

Türkiye Barolar Birliği, “hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak” yükümlülüğü ile bahsi geçen açıklamaları hukuka aykırılık teşkil eden Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.”

Konuya ilişkin suç duyurusu dilekçesini aşağıdaki bölümden bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

[wpdm_package id=’903′]

Nureddin Yıldız’ın tepki çeken sözleri şöyle:

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=mo0ykZdTm9o[/embedyt]