İçişleri Bakanlığı,  bugün (11 Kasım 2016) “güvenlik” gerekçesi ve  “FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C, IŞİD” bağlantısı iddiasıyla 370 derneğin faaliyetini durdurduğunu açıkladı.

Açıklamanın hemen ardından ülke genelinde aralarında Gündem Çocuk Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda derneğe yönelik mühürleme işlemlerinin yapıldığına ilişkin haberler gelmeye başladı. Çocuk haklarının geliştirilmesi, okulların çocuklar için güvenliğinin sağlanması ve çocuk evliliklerine karşı mücadele eden Gündem Çocuk Derneği’nin Ankara’daki ofisinin mühürlenmesinin ardından Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Genel Merkez ve Ankara Şubesi’nin olduğu bina mühürlendi.

Bakanlığın kararı duyurmasından kısa bir süre sonra Ankara Valiliği Dernekler Masası, ÇHD Ankara Şubesi’ni arayarak tebligat yapılması için derneğin açık tutulmasını istedi. Saat 18.30 sularında ise valilik yetkilileri, çevik kuvvet polisleri eşliğinde binaya gelerek, tutanak tutulmasının ardından mühürleme işlemi yaptı.

Kısa bir süre sonra Halkın Hukuk Bürosu da aynı adreste bulunan Adalet Okulu Derneği’ne yönelik kapatma kararı gerekçe gösterilerek, mühürle yapmak için girişimde bulunuldu.

ÇHD’ye yönelik girişimin duyulması üzerine çok sayıda avukat ve hukuk örgütünün temsilcisi binanın önüne gelerek, kararı protesto etti. Halkın Hukuk Bürosu önündeki protestoya müdahale eden polis, gazetecilerin görüntü almasına engel olmaya çalışırken, 3 kişiyi de gözaltına aldı.

ÇHD: Boyun Eğmeyiz

Faaliyet durdurma kararının duyulmasın hemen ardından ÇHD’nin yayınladığı “Faşizme Boyun Eğmeyeceğiz” başlıklı basın açıklamasında şöyle denildi:

“Herkesin bildiği üzere; ÇHD kimsenin icazeti ile kurulmamıştır. Bu hali ile ÇHD’nin faaliyetlerini ne zaman durduracağına kendisinden başka hiçbir güç karar veremez. Bugünün faşizm koşullarında derneğimizin faaliyetlerini durdurmaya kimsenin gücü yetmez, yetemez. Dün nasıl faşizmin karanlığı karşısında direniyorsak, bugün de, yarın da aynı pratiğin temsilcisi olacağımızdan kimse şüphe duymasın.

Bizim için; OHAL’in ilan edildiği ilk günden bu yana yapılmış tüm yasalar, ilan edilen KHK’lar, yargı kararları, yok hükmündedir. Türkiye’de zaten bir ayağı çukurda olan hukuk sistemi OHAL ile birlikte tümüyle çökmüştür. Bizler zalimin yasa ve yasaklarını tanımıyoruz, herkesi bu tutumda birleşmeye çağırıyoruz.

ÇHD, bu coğrafyanın ezilen, sömürülen, iktidar eliyle öteki ilan edilenlerinin derneğidir. Ancak yalnızca bu da değildir. Aynı zamanda bu coğrafyada zulme ve sömürüye karşı direnen kim var ise, onun da derneğidir. Bir fiske ile sökülüp atılacak mühürlerle bu gerçeği değiştirmeye kimsenin gücü yetmez.

Egemene sesleniyoruz: Biz savaş davetinizi çoktan kabul etmiştik. Dün dernek binalarımızı talan ettiğinde nasıl direndiysek, bugün de öyle direniriz ama asla boyun eğmeyiz! Bugüne kadar ÇHD’yi hiçbir kuvvet, baskı, saldırı sindiremedi. Bundan sonra, bunu başarabileceğini ummak safdillikten başka bir şey değildir. Bu coğrafyanın ezilen-sömürülenlerini, baskı ve zulme direnenlerini karşınızda hiç yalnız bırakmadık, bundan sonra bırakacağımızı umuyorsanız yanılıyorsunuz!

Yıllar önce kapımıza polisle dayandığınızda ilan etmiştik; tüm dosta düşmana yine ilan ediyoruz; derneğimiz açıktır, açık kalacak! Aksini iddia edecek olan varsa buyursun gelsin! Bugüne kadar susmadık, yine susmayız!

Faşizm karanlığına karşı direnenlere sözümüz; ÇHD’nin kapısı açıktır! ÇHD, tüm gücüyle faşizm karşısında direnmeye, direnenleri savunmaya, mücadeleye devam etmektedir. Ötesinde; direniş çizgimizden bir adım geri düşeceğimizi uman var ise; şimdiden geçmiş olsun dileriz!”

ÇHD Ankara Şube Başkanı Avukat Murat Yılmaz ise mühürleme işlemi sonrasında şunları söyledi: