Karaman’da Ensar Vakfı ile KAİMDER yurtlarında kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan M.B.’ni yargılanacağı davanın ilk duruşması görüldü.

Avukatların kovuşturmanın Ensar Vakfı ve KAİMDER’i kapsayacak şekilde genişletilmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı evlerde kalan çocuklara cinsel istismarda bulunmakla suçlanan M.B’nin yargılandığı davada karar ilk celsede çıktı: 508 yıl üç ay hapis cezası. Büyüktürk’e ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘kasten yaralama’,‘müstehcen görüntüleri yayınlama’ ve ‘hürriyeti tahdit’ suçlarından ceza verildi.

Büyüktürk, kararın ardından adliye binasından cezaevi aracına kadar jandarma ve polislerin kalkanları eşliğinde götürüldü. Ardından sıkı güvenlik önlemleri altında yeniden Ereğli Cezaevi’ne konuldu.

Mahkemede an an yaşananlar şu şekilde:

18.20 Adliye önünde gazetecilere konuşan CHP Genel Başkan Yardimcisi Lale Karabıyık: “Okuldaki öğretmenler iyi halden bahsetti. Sanık öğretmen Büyüktürk’ün evlerde aylarca çocuklarla yalnız kaldığını anlattılar. Hasta ruhlu kişilere böyle bir ortam veriliyor. Yurtlarda çok önemli denetim eksiklikleri olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de artık böyle olaylar yaşanmamalı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eksiklikleri buna zemin hazırlıyor.”

17.58  Mahkeme Başkanı kararı okuyor: Mahkeme Başkanı cezaları okuyor. 24 yıl 6 ay, her çocuk için ayrı ayrı ağırlaştırılmış maddeler uygulanarak Tecavüzcü Muharrem Büyüktürk hakkında toplam 508 yil 3 ay hapis cezası verilmesine karar verildi.

17.40 Mahkeme heyeti salona geldi. Sanık bekleniyor. Karar açıklanacak

16.34 Karar için salona dönüldü. Tutuklu yargılanan tecavüz sanığı Ensar öğretmeni Muharrem B. “Burada iki taraf var. Ensar ve baro avukatları istediğini aldı. Kurban ben oldum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Oturuma ikinci kez ara verilirken gizli oturum kararı da kaldırıldı.

15.50  Sanık Muharrem B. son savunmasında, “2 yıl Ensar’da 3 yıl KAİMDER’de kaldım. Aileleri uyardım. İstismar benim döneminde yaşanmadı” dedi.

15.40  Sanık ve mağdur avukatlarına son sözleri soruldu. 30 kentin barosundan müdahil avukatlar konuşmalar yaparak soruşturmanın genişletilmesi talebini iletti. Savcılığın mutalaası ise yetersiz bulundu. Müdahil avukatlar ihmali olan tüm yetkililerin soruşturulmasını ve Ensar Vakfı ile KAİMDER’in de soruşturmaya dahil edilmesini istiyor.

Mahkeme heyetinin kararı bekleniyor.

BirGün muhabiri Serbay Mansuroğlu, taleplerin dikkate alınarak ara karar verilmesinin sürpriz olarak değerlendirileceğini ve salonda bulunan hukukçuların nihai karar beklediklerini bildirdi.

15.22 Adliye önünde davayı takip edenleri fotoğraflayan “deşifre timi” adında bir grup, görüntüleri polisle paylaşacaklarını söylediklerinin ardından Hazirancılar “timi” kovdu.

14.20  AKP milletvekilleri ile katılımcılar arasında adliye girişinde tartışma yaşandı. Bir grup katılımcı ‘Ensar’ı korumaktan vazgeçin’ diye bağırdı. Duruşma salonunda mütalaanın okunmasına devam ediyor.

Mahkeme Başkanı “1 sanık 10 mağdur var. Ara duruşmalar yaptım, intiharın eşiğinde aileler var. Bu çocuk ve aileleri düşünerek çocukları da tek tek dinledim, birbiri ile bile görüştürmedim. Gizlilik çok önemli aileler bile bilmiyor olayı ,dinlemelerini uygun görmedik. Kararımız hazır, bugün bitireceğiz” dedi.

13.02 İddianamenin okunmasının ardından savunmasını yapan tecavüz sanığı Muharrem B. eski ifadesinin değiştirerek “Çocuklar kendi aralarinda yaptiklarini üstüme yıktı. Beraatimi istiyorum” dedi. Ardından avukatı söz aldı.

12.14 Sanık tecavüzcü Ensar Öğretmeni Muharrem B. jandarmalar tarafından duruşma salonuna getirildi. İddianame okunurken yaşananları duymak istemeyenlerin salonu terk ettiği görüldü.

12.00 Mahkeme müdahillik taleplerinin reddinin ardından gelen tepkiler üzerine duruşma oturumunun kapalı yapılmasına karar verdi.

Sanık Ensar öğretmeninin tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi’nden güvenlik nedeniyle getirilmediği, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim (SEGBİS) sistemiyle katılacağı belirtildi.

Ensar Vakfı Başkanı Cenk Dilberoğlu da duruşma salonuna tepkilerle girdi.

11.14 Mağdur çocukların avukatlığını üstlenen Mahmut Uğurlu salona girdi. Uğurlu’nun, çocukların tecavüze uğradığı Ensar Vakfı’nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ile ortak hukuk bürosu işlettiği ortaya çıkmıştı.

10.57  Duruşma salonuna alınmayan avukatlar alkışlı protesto düzenledi. Protesto üzerine salonun kapıları açılarak içeri alımlar başladı.

10.50  Milletvekillerinin gözlemci heyeti olarak duruşmaya katılma talebi değerlendiriliyor. Kapı önünde gerginlik oldu.

10.40  Salonun boşaltılması için duruşmaya ara verildi. Salon boşaltılınca duruşmaya devam edilecek.

10.20 Haziran Hareketi basın açıklaması gerçekleştiriyor.

ÖDP BAŞKANLAR KURULU ÜYESİ GÖZALTINA ALINDI

Davaya katılmak üzere yola çıkan kadınlar, yol boyunca engellendi.

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Pelin Bektaş hakkında yakalama kararı bulunduğu gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı ve Karaman Çarşı Karakolu’na götürülen Bektaş daha sonra serbest kaldı.

Durdurulan bir araçta bulunan dövizlere ve pankartlara valilik kararıyla el konuldu.

 

 ensar-vakfi-evlerindeki-tecavuz-skandali-davasi-basladi-129635-5